Proč byla při stavbě pyramid v Teotihuacánu použitá slída?

30. 06. 2018 8:32:12
Slída – tento extrémně důležitý nerost, který dnes používáme v různých technických zařízeních, byl použit před tisíci lety při stavbě velkolepého komplexu v Teotihuacánu. Proč vlastně?

Proč starověká civilizace cestovala tisíce kilometrů pro mnoho tun slídy?

Slída patří mezi hlinitokřemičitany, což je skupina několika příbuzných materiálů, které mají téměř dokonalou bazální štěpnost. Listová slída se používá v elektronických součástkách, mikroskopech, membránách dýchacích přístrojů, kompasech, optických vláknech, pyrometrech, tepelných regulátorech, také jako clona proti záření v mikrovlnných troubách atd. Své speciální místo má slída v letectví, vojenských systémech, laserových zařízeních, medicínské elektronice a radarových systémech. Slída je mechanicky stabilní ve vrstvách tlustých několik mikrometrů, které jsou propustné pro alfa záření, ale zároveň je nepropustná pro většinu plynů.

Chtěl bych vědět jednu věc, proč starověcí stavitelé použili slídu při stavbě Teotihuacánu? Věděli o technických vlastnostech a potenciálu slídy? Pokud ano, kde získali tyto informace?

Museli bychom předpokládat, že obyvatelé nebo stavitelé měli tyto znalosti vlastností slídy, protože cestovali až na území dnešní Brazílie, aby získali tento cenný materiál. Po slídě byla ve střední Americe jednoznačně poptávka, což můžeme bezpečně říci. Mohli bychom dokonce předpokládat, že komplex v Teotihuacánu byl někdy napájen elektrickou energií, ale už je dlouho vypnutý? Pokud ano, stačilo by nám ho pouze zapnout?

Může to být pouze náhoda (slovo „náhoda“ se tu objevuje často, a to z dobrého důvodu), že tajemný komplex v Teotihuacánu vypadá jakou souhvězdí a ukazuje přesně na místo, odkud prý za Zemi přišli naši bohové?

Mohly by znalosti o slídě pocházet od těchto bohů / starověkých astronautů?

Slída ovlivnila technologie moderní civilizace po mnoho generací a bude to dělat i nadále. Vděčí lidstvo za tyto znalosti jiné vyvinuté civilizaci, která kdysi přistála na Zemi? Mnoho středoamerických kultur tvrdilo, že ano. Kdo jsme my, že tohle rozporujeme?

Z anglického originálu přeložil se souhlasem autora Roman Baroš.

Poznámka překladatele 1: Komplex v Teotihuacánu je postaven podle souhvězdí Orion, mimochodem jako jiné komplexy pyramid ve světě.

Poznámka překladatele 2: Indiáni museli cestovat z Teotihuacánu na naleziště v Brazílii asi 5000 kilometrů.

Poznámka překladatele 3: Prý slída nereaguje se rtutí, a prý v podzemí mnoha pyramid byly nalezeny stopy rtuti, kterou prý bohové používali jako palivo do svých létajících strojů. No, každopádně tohle jsem nijak detailně nezkoumal, možná je to námět na některý z mých budoucích blogů.

Autor: Roman Baroš | sobota 30.6.2018 8:32 | karma článku: 28.32 | přečteno: 1330x

Další články blogera

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.37 | Přečteno: 241 | Diskuse

Jan Fikáček

Existují kvantové paralelní vesmíry s kopiemi nás samých?

Existence jiných vesmírů je prakticky jistá, jak jsem se mohli přesvědčit v blogu Proč musí existovat život v jiných vesmírech a jaký je. Ale co proslavené vesmíry s kopiemi nás samých? Takové existují nebo je to jen pohádka?

12.11.2019 v 8:16 | Karma článku: 29.56 | Přečteno: 1062 | Diskuse

Julius Maksa

Měl Albert Einstein v něčem pravdu? Volné pokračování.

Může vesmír fungovat podle STR a OTR ? Může se pohybovat vlna v ničem? Je rozdíl mezi světelnou a "gravitační" vlnou? Je rozdíl mezi makrosvětem a mikrosvětem? Je popis mikrosvěta kvantovou teorií pravdivý? Pokusím se odpovědět.

11.11.2019 v 21:53 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 210 | Diskuse

Jan Švadlenka

Kreacionismus jakožto alternativní vědecká teorie? Ale kdepak.

Někteří kreacionisté předstírají, že pouze hlásají atlernativní vědeckou teorii. "Evolucionisty" pak obviňují z nedemokratického chování, že prý se je snaží vytlačit z vědecké diskuze. Jenže kreacionismus alternativní teorií není.

11.11.2019 v 10:38 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 396 | Diskuse

Dana Tenzler

Co vlastně obsahuje vyhořelé jaderné palivo? (díl 1.)

Nevsadila bych se, že aktivisté (protestující proti transportům jaderného paliva) ví, co v něm vlastně je - a jak se chová. Proto také nemohou vědět, proč není odpad jen odpadem ale také cennou surovinou. (délka blogu 15-20 min.)

11.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.25 | Přečteno: 593 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 976

Píšu povětšinou o Teorii starověkých astronautů. Snažím se držet pesimistický odstup, prověřovat zdroje informací a šířit pouze ty věrohodné. Diskutující prosím o totéž.

Pokud o mě chcete vědět více, jděte na moje osobní stránky na www.romanbaros.eu.

Najdete na iDNES.cz