Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouzla nebo jen nepochopené technologie?

17. 11. 2016 16:40:18
Kouzla tu byla podle všeho po tisíce let, uchvátily milióny lidí po celém světě dnes, stejně jako naše předky. Ale byli naši předci uchváceni opravdovými kouzly nebo jen nepochopili technologie, které my teď teprve objevujeme?

Dnes známe kouzelníky předvádějící neuvěřitelné triky a iluze, které jednoduše matou naše smysly i rozum a otřásají tak naší vírou ve fyzikální zákony. Ohromují nás David Blaine, Dynamo a mnoho dalších, ale jeden trik zůstává záhadou dodnes, a to "portál" od Davida Copperfielda, kdy se teleportoval ještě s jedním člověkem na Havaj. Tento trik nebyl nikdy překonán a potvrdil Davida Copperfielda na pozici nejlepšího iluzionisty na světě (ve své době). Neutuchající popularita iluzí jako je tato, potvrzuje celosvětovou fascinaci kouzly, která může být dohledána tisíce let zpět. Zdánlivě lidstvo touží po nějakém spojení s nadpřirozenem, zároveň se nám nechce v nadpřirozeno věřit, doopravdy víme, že trik je opravdu jenom trik, bez ohledu na to, jak reálný se zdá.

V dávné historii kouzla patřila bohům. Bohové je předváděli v běžném životě, ne v divadlech, čímž ostatní utvrzovali, že vládnou nadpřirozenými sílami.

V provincii Shanxi (Čína) v 7. stolení př.n.l. vysoko v horách, žil podle čínské legendy Zhang Guolao, který prý oplýval unikátními magickými schopnostmi a hlubokým porozuměním záhad přírody. Podle legendy se Zhang Guolao narodil na úplném počátku vesmíru, kdy se zrodil z chaosu ve formě bílého netopýra, časem se přeměnil do lidské formy, byl talentovaný alchymista, nekromant a kouzelník, který jezdil na kouzelné mule, na které se sedělo pozpátku a která mohla cestovat tisíce mil za den bez zastávky. Po ukončení takové cesty sroloval tuto mulu jako kus papíru a vložil do jakési krabičky či tubusu. Před další cestou tuto mulu vytáhl z kapsy, pokropil vodou a ta byla připravena na další cestu.

Jsou všechny tyto činy možné s našimi současnými technologiemi? Byla to opravdu "kouzelná mula" nebo jen nějaká technologie nepochopená našimi předky a používaná jako dopravní prostředek? Tehdejší obyvatelé Číny neměli nic, s čím by to mohli srovnat, tak tomu prostě říkali "mula". Mohl být Zhang Guolao jedním z vesmírných cestovatelů, který přišel na Zemi, aby pomohl lidstvu ve vývoji? Pokud ano, pak by ho naši předci jistě viděli jako kouzelníka oplývajícího zvláštními schopnostmi. Dalším zajímavým faktem je, že se prý objevil ve formě bílého netopýra. Bylo to prostě jen nějaké letadlo, kterým Zhang Guolao přiletěl?

Londýn (Anglie), 1966: Britské muzeum získalo nezvyklý aztécký artefakt, který prý má magickou sílu, známou jako "magické zrcátko". Je to zrcátko vyrobené z vulkanického skla, kdysi patřilo vlivnému učenci z 16. století jménem John Dee, který byl kdysi respektovaným matematikem, astrologem a blízkým rádcem královny Alžběty I. Zároveň byl však zkušeným kouzelníkem. Prohlašoval, že používá toto magické zrcátko pro komunikaci s anděly. John Dee věřil, že existuje univerzální jazyk, kterým mluví andělé a do kterého se snažil proniknout. Říká se, že tento jazyk byl předán starověkým prorokům, jako je Enoch, Mojžíš, Eliáš a bezpočtu dalších během existence naší civilizace. Tento jazyk byl ovšem během věků zapomenut.

Takže se znovu ptám, je možné, že starověcí provozovatelé toho, čemu dnes říkáme magie, byly osoby, které měly pokročilé mimozemské technologie a znalosti?

Další důkaz této teorie je možné vysledovat díky vědeckému průlomu uskutečněnému na Texaské univerzitě v Dallasu (USA) v roce 2011 výzkumníky z ústavu nanotechnologií, kteří objevili proces, který může učinit objekty neviditelnými díky uhlíkovým vláknům, které změní způsob, jakým světlo obtéká objekt, takže to vypadá, že zmizel. Dodávám tedy, je to nový objev nebo jsme objevili něco už objeveného?

Podívejme se na malý řecký ostrov Serifos, na kterém podle řecké mytologie bůh Perseus dostal magickou přilbu, díky které mohl porazit Medúzu. Přilba dokázala Persea zneviditelnit. Původně patřila řeckému bohu Hádovi, bohovi podsvětí. Perseus se vydal na cestu vyzbrojen mnoha předměty od bohů, které mu pomáhaly. Nejvíce zřejmě Přilba neviditelnosti, jakkoliv směle to zní. Výprava byla úspěšná, Perseus setnul Medúze hlavu.

Na tento příběh se můžeme dívat jako čistou mytologii a shodit to ze stolu, nebo se na to můžeme

Teorie starověkých astronautů

Zajímáte se více o Teorii starověkých astronautů? Přidejte si mě do oblíbených blogerů a vždy, když napíšu něco nového, přijde Vám upozornění do emailu.

dívat jako na historický fakt. Ale může přilba udělat někoho neviditelným? Máme co do činění s vědeckou, technologickou vymožeností od vyvinutějších bytostí, které zvládly ohýbat světlo, jako to dokázali vědci v roce 2011 v Dallasu? Kdysi to bylo nemožné, dnes již tuto technologii vidíme jako dosažitelnou. Tato technologie by řeckým bohům dala jednoznačnou výhodu nad kýmkoliv. Naši předci by to samozřejmě viděli božskou moc a chovali by se k těmto bytostem jako k bohům.

Myšlenka magie původně pochází z oblasti zvané Persie (Írán), kde kdysi provozovali Zoroastrismus. Mágové a kněží měli rituály s několika magickými hůlkami, pomocí kterých propojovali neviditelný svět s tím viditelným. Předpokládáme, že tyto hůlky, byly prostředkem komunikace mezi dvěma světy. Ale kdo a co komunikoval pomocí těchto hůlek? Byly to opět nějaké neznámé technologické komunikační přístroje, které používali návštěvníci z jiných civilizací? Naši předci si pak mysleli, že kněží komunikují s jiným světem. Byla magie opravdu prostředkem mocných, kteří přišli a odešli? Dozvíme se to někdy? Vrátí se někdy tito misinterpretovaní kouzelníci? Co budou mít sebou, až se vrátí?

Z anglického originálu přeložil se souhlasem autora Roman Baroš.

Poznámka překladatele 1: Ano, trik Davida Copperfielda už byl vysvětlen a dost možná i překonán, autor původního textu se hledáním na toto téma moc neobtěžoval.

Poznámka překladatele 2: Uznávám, že zde popsané příběhy jsou slabě argumentované a úmyslně zaváděné směrem, který autor vyznává. Slibuji, že do příště se vynasnažím vybrat a přeložit lepší článek. Ovšem za důležitou myšlenku tohoto článku pokládám to, že technologické předměty by našim předkům připadaly jako kouzla. A nemusíme chodit daleko do historie. Představte si někomu ve středověku ukázat tablet nebo telefon.

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Roman Baroš | čtvrtek 17.11.2016 16:40 | karma článku: 18.47 | přečteno: 608x


Další články blogera

Roman Baroš

Koule rodiny Betzových

Koule rodiny Betzových zůstává stejnou záhadou jako v den, kdy byla objevena. Jsme na prahu pochopení schopností a účelu této koule teď, ve věku technologií?

13.1.2017 v 19:31 | Karma článku: 15.47 | Přečteno: 665 | Diskuse

Roman Baroš

Zlatý klobouk z Berlína

Celkem byly nalezeny čtyři kuželovité klobouky, které jsou nazdobené lunárními symboly, sluncem a měsícem, rozmístěné pomocí vysoké astronomie a matematiky. Jaký měly v dávné minulosti tyto tajemné klobouky účel?

23.12.2016 v 16:12 | Karma článku: 11.88 | Přečteno: 390 | Diskuse

Roman Baroš

Mapa Antarktidy 300 let před jejím objevem?

Piri Reisova mapa je mapa Antarktidy 300 let předtím, než byla oficiálně objevena. Mapa také vypadá, jako by byla vytvořena předtím, že byla Antarktida pokryta ledem. Jak se tohle mohlo podařit před vynálezem létání?

13.12.2016 v 15:52 | Karma článku: 28.00 | Přečteno: 1347 | Diskuse

Roman Baroš

Williamsův enigmalit

Je to pěkné srovnávat si mezi sebou různé starověké památky, ale Williamsův enigmalit, s tím, co o něm víme, rozbíjí konvenční vědu, historii a náboženství.

8.12.2016 v 16:17 | Karma článku: 15.03 | Přečteno: 493 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jiří Stratil

Hlavolam

Tyto vzory mi vyšly jediným kliknutím černou barvou na pozadí obrázku s věží Staroměstské radnice. Kde se berou ty fantastické grafické vzory, jejich přesné opakování a ty jejich kombinace?

24.4.2018 v 10:12 | Karma článku: 6.37 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jan Fikáček

Teorie relativity pro ty, kdo si myslí, že ji nikdy nepochopí

Byly pro vás všechny výklady speciální teorie relativity příliš nepochopitelné a složité? Tak zkuste ještě přístupnější výklad, který vám relativitu přiblíží paralelami s důvěrně známými jevy jako jsou stín nebo déšť.

24.4.2018 v 9:13 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Jiří Stratil

Tajemství z vesmíru

Tak tento trojdílný koberec mám také z pozadí jednoho obrázku, který mi vznikl kliknutím funkcí "barevná plocha" v programu "malování".

23.4.2018 v 9:02 | Karma článku: 5.06 | Přečteno: 200 | Diskuse

Dana Tenzler

Nechte si se mnou nechat zajít chuť na … pizzu

Co mají společného pizza a hamburger? Jsou to jednoduché pokrmy, zhotovené z levných přísad. Někdy až moc levných. Pojďme se podívat, co se dá najít v průmyslové pizze. (délka blogu 10 min.)

23.4.2018 v 8:00 | Karma článku: 35.12 | Přečteno: 3925 | Diskuse

Libor Čermák

Záhady poutního místa Chimayo

Víte, jaké je nejnavštěvovanější poutní místo ve Spojených státech amerických? Je to El Santuario de Chimayo v sev. části Nového Mexika, přezdívané "americké Lourdy". A i k němu se váže několik zajímavých legend či dokonce záhad.

22.4.2018 v 14:13 | Karma článku: 9.16 | Přečteno: 192 |
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 800

Píšu povětšinou o Teorii starověkých astronautů. Snažím se držet pesimistický odstup, prověřovat zdroje informací a šířit pouze ty věrohodné. Diskutující prosím o totéž.

Pokud o mě chcete vědět více, jděte na moje osobní stránky na www.romanbaros.eu.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.